1
2
3
4
5
6

KA.DER'İN BASIN BÜLTENİNDEKİ TÜM TESPİTLERE AYNEN KATILIYOR, BU BASIN BÜLTENİNE BİZ DE İMZAMIZI ATIYORUZ.

TBMM’DE 453 ERKEK 97 KADIN VEKİL VARSA
TÜRKİYE'DE “GERÇEK” DEMOKRASİ YOKTUR!

Siyasette var olmak isteyen kadınların sindirilmeye çalışıldığı bir seçim döneminden geçtik. TBMM’ye girebilen 4 partiden 3’ünde erkek yöneticiler, erkek adayları listelere yerleştirdi, üç partide kadın aday oranı yüzde 20’yi bile bulamadı.

Yoğun kampanyalar, eylemler, lobi çalışmaları ve 1 partinin yüzde 49 kadın aday göstermesi ile TBMM’de kadın temsili yüzde 14’ten yüzde 18’e çıktı! AK Parti’den 41, CHP’den 20, MHP’den 4 ve HDP’den 32 kadın TBMM’ye girdi.

Bu artış, kadınların sevinebileceği, ülkemiz açısından gurur duyulacak, bizi “kadın temsili ve gelişmişlik” açısından uluslararası alanda üst sıralara çıkartacak bir oran değildir. Kadınlar “yüzde 50 temsil oranı” talep etti ama sonuç, kadınların kendileri için karar almasını sağlayacak oran olan “yüzde 30”un çok altında kaldı.

KA.DER olarak seçim sonuçlarını değerlendirirken, yıllardır kurduğumuz bir cümleyi, bir kez daha, üzülerek ve isyan ederek kuruyoruz: TBMM, yine kadınların iradesi yok sayılarak, Türkiye’nin yarısı “eksik” temsil edilecek şekilde oluştu. Siyasetçiler “bir kez daha” eşitlik ilkesine karşı çıktı, gerçek demokrasi hiçe sayıldı!

KA.DER olarak, tüm kadınlar adına, nüfusun yarısı adına yeni TBMM’den taleplerimiz var:

· Yeni kurulacak hükümette bakanların ve bakan yardımcılarının yarısı kadın olmalıdır.

· Tüm bakanlıklar, kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği giderici politikalar üretmelidir.

· Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adına ve görev tanımına “Kadın” kelimesi ve kadınlarla ilgili politikalar eklenmelidir.

· Başta Anayasa Komisyonu olmak üzere, TBMM’de kurulacak tüm komisyonlarda üyelerin yarısı kadın milletvekillerinden oluşmalıdır.

· Yeni Anayasa yapılırken kadın örgütlerinin görüş ve önerileri alınmalıdır.

· Kadını aileden bağımsız, eşit ve özgür bir birey olarak gören Anayasa yapılmalıdır. Anayasa Komisyonu üyelerinin yarısı kadınlardan oluşturulmalıdır.
· Resmi nikah kıymadan dini nikah yaptıranlara ve evlilik cüzdanını görmeden bu nikahı kıyan din görevlisine verilen cezanın iptali kararı kaldırılmalıdır. Çocuk yaşta evlilikler ve erkek çok eşliliği engellenmelidir.

· Mecliste kadın cinayetleri ile ilgili daimi komisyon ve alanda çalışan kadın örgütlerinin oluşturacağı izleme komisyonu kurulmalıdır.

· Şiddetten korumada kadınlar arasında ayrımcılık yapılmamalıdır.

· Kadına karşı işlenen suçlarda iyi hal durumundan cezai indirimler kaldırılmalıdır (Özgecan Yasası).

Bu taleplerimiz yerine getirilmedikçe, TBMM’de ve kamu görevlerinde kadın oranı yüzde 50 olmadıkça mücadelemizi sürdüreceğiz.

KA.DER Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu

Türk Kadınlar Birliği'nin 35.Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Genel Başkanlığa Av.Sema Kendirci Uğurman yeniden seçildi.

Türk Kadınlar Birliği'nin 35. Olağan Genel Kurulu

23 Mayıs 2015 Cumartesi günü Ankara'da gerçekleşecek.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun.

Gençler Geleceğimizdir...

10-16 Mayıs
Engelliler Haftası

Onları yok saymak ve görünmez kılmak yerine, onlara yaşanılır bir dünya kuracak her türlü olanağı sağlamanın devletin görevi, ödevi ve sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ CEDAW SEKRETERYASINI SÜRDÜRÜYOR

BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılaması Sözlemeşmesi(CEDAW)'nin Türkiye Sekreteryasını TKB 2005 yılından beri sürdürmektedir.

Genel Seçimlerde Yüzlerce Hatta Binlerce Kadın Oy Kullanamayacak!

YÜKSEK SEÇİM KURULUNA SORDUK…
Devamını Oku ..>

Proje Çalışmalarımız Devam Ediyor.

Kız çocukları da çocuktur! Projesinin atölye çalışmaları, Konya, Karaman ve Ereğli şubelerimizde başlatıldı.
Devamını Oku ..>

2015 Genel Seçimleri Yaklaşırken Kadınların Bir Çift Sözü Var!

Yettiniz artık! Kadınsız demokrasi olmaz! Hayatlarımızı bizim dışımızda belirleyen, hayatta kalabilmenin sorumluluğunu ise bize yükleyen bu sistem, devam edemez!...
Devamını Oku ..>

Kadına şiddet saatli bomba mı?

Toplumda infial uyandıran Özgecan Aslan cinayetine duyulan tepkilerin de etkisiyle kadına yönelik şiddet ve cinayetlere ilişkin olarak Türk Ceza Kanunu'nda daha caydırıcı cezalara yer verilmesi artık kaçınılmaz. Mevcut sistemdeki malvarlığına karşı işlenen suçların cezalarının can güvenliği ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlara verilen cezalardan yüksek oluşu, kabul edilemez.
Devamını Oku ..>
Şubeler / Etkinlikler / Haberler

Bedia Muvahhid 21.Tiyatro Ödül Törenini Onurlandırmanızı Dileriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İle Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi'nin Birlikte Oluşturduğu 31.Gençlik Günleri Kapsamında Düzenlenen
Devamını Oku ..>

91. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği

TKB Eskişehir Şubesinin 91.Kuruluş Yıldönümü Etkinliği
Devamını Oku ..>

Karaman Şubesi Proje Çalışmalarına Hız Verdi.

"Kız Çocukları da Çocuktur" projesi çerçevesinde Belediye'de ve Halk Eğitim Merkezinde kursiyer kadınlar için bilgilendirme toplantıları yaptı.
Devamını Oku ..>
Bu site Türk Kadınlar Birliği resmi sitesidir.
Copyright © 2015